Free songs
Domů / Hardware / Baterie s hasicími přístroji
Baterie s hasicími přístroji

Baterie s hasicími přístroji

Asi nikdo z nás nechce, aby nám náš mobilní telefon či notebook najednou z ničeho nic vzplál. Ovšem jak víme baterie v těchto zařízeních dovedou občas pořádně zatopit a objevily se již i případy, kdy zatopily nejen samotnému zařízení ale i majiteli tím, že mu propálili kapsu.

Odborníci z University of Tokyo objevily způsob jak do baterií, které využívají organické elektrolyty vložit chemickou látku, která dokáže riziko vzplanutí eliminovat. Jedná se o nehořlavý elektrolyt, který byl až doposud vždy doprovázen nepožadovaným snížením výkonu baterie.

Vědci však nyní přidali  do elektrolytu tzv. trimethyfosfát, který funguje jako rozpouštědlo, ale tak jako zpomalovač hoření. Současně s ním se zvýšila i koncentrace soli a byla snížena celková těkavost celé směsi a také zajistil udržování vysoké úrovně napětí na anodách.

Následné testy ukázaly, že pokud jde o nabíjecí cykly a degragaci, pak si takto upravený akumulátor vede stejně dobře, ne-li ještě lépe, než současné baterie. Nové řešení má rovněž zanedbatelnou volatilitu a to až do 150 stupňů celsia. O své zařízení by se tedy nebylo třeba bát ani při velmi horkém počasí. A pokud by nakonec k požáru skutečně došlo, TMP, okamžitě začne tlumit spalovací reakci přímo u zdroje.

Tento postup navíc může být aplikován i s na další rozpouštědla, což znamená, že se baterie mohou dočkat dalšího vylepšování a prodlužování výkonnosti.

O Vojtěch Sedláček

Nahoru