Free songs
Domů / Novinky / Bitcoin není dobrý, vytvořím lepší měnu!
Bitcoin není dobrý, vytvořím lepší měnu!

Bitcoin není dobrý, vytvořím lepší měnu!

Jméno Bram Cohen nejspíše znát nebude, ale pokud vám povíme slůvko bitcoin, to už nejspíše znáte. Bran není klasickou internetovou celebritou, ovšem jeho vynález využívá kde kdo. Je totiž tvůrce bittorentového protokolu, který dnes tvoří velkou část elektronické komunikace.

Cohen nyní prozradil, že má další plány. Nepůjde o sdílení souborů, ale o peníze. Tento softwarový inženýr by rád vytvořil nástupce Bitcoinu. Ten platí v současnosti za nejpopulárnější softwarovou měnu, ale podle Cohenových názorů má celou řadu slabin. Za tu největší považuje tzv. 51 % attack. Ten spočívá v teoretickém problému Bitcoinu v případě, kdy se najde entita, která ovládne kompletně celou těžbu. V takovém případě by měla pod kontrolou tok transakcí v celém systému a mohla by určovat pravidla celé hry. Stačí přitom jediné, a to zapojit do těžby obrovské množství vlastních počítačů, které budou pracovat dnem i nocí. Pro jednotlivceje to nemožné, ale stát s možnými kapacitami jako je Čína či USA by to zvládli poměrně hravě.

Cohen proto navrhuje systém, který by byl energeticky úspornější. Bitcoinové transakce se totiž dělají pomocí velice složitých výpočtů na počítačích dobrovolníků, kteří po ověření dostatečného množství transakcí obdrží určitou částku. A právě tomuto procesu se říká těžba.

Cohen zde však vidí velký problém a neefektivitu, autorizace transakcí je totiž vzhledem k rostoucímu objemu energeticky stále náročnější a tedy i dražší. Navrhuje tedy alternativní přístup, na kterém je postavena například i další alternativní měna Burstcoin. Namísto algoritmu PoW, používá PoC, který zatěžuje mnohem více paměť počítače než CPU/GPU a je tak mnohem šetrnější a v důsledku i levnější.

Cohenův systém by měl zároveň nabídnout lepší ochranu před teoretickým ovládnutím měny právě skrze absolutní dominium. Brzo tedy můžeme očekávat zahájení startupu a samotného vývoje. Takových experimentů tu již bylo mnoho, ale přeci jen tento chlapík skutečně více co dělá.

O Vojtěch Sedláček

Nahoru