V souvislosti s offshore podnikáním se občas objevují názory, že tento způsob je obcházením daňové povinnosti a tudíž nelegální. To je ovšem omyl, neboť offshorová společnost je legální a jde podnikání, jako jakékoliv jiné. Rozdíl je pouze v tom, že zahraniční investor, který si založí offshore společnost, musí podnikat ve své domovské zemi, ale daně odvádí v příslušném daňovém ráji. Taková je totiž podmínka, kterou si kladou tyto třetí (offshore) země.
Jak založit offshore společnost
Běžný podnikatel nemůže zvládnout založení offshore společnosti z jednoho prostého důvodu. Je tomu potřeba hodně praktických zkušeností a konexí na příslušných místech. Těmito možnostmi disponuje společnost Winston Wolfe & Co sídlící v Dubaji. Jedná se o registračního agenta licencovaného vládou Spojených arabských emirátů a profesionální pracovníci této firmy si po několik let budovali síť kontaktů v dubajských institucích. Díky mnoha praktickým zkušenostem, stykům a odborným znalostem mohou podnikatelům a investorům pomoci nejen založit offshore společnost, ale také pro ně nalézt optimální daňovou úlevu. K jejim činnostem patří i otevření bankovních účtů přímo ve Spojených arabských emirátech a ve vhodném daňovém ráji. V neposlední řadě dokáží odhadnout, která země bude pro investora nejvhodnější z hlediska jeho činnosti a obchodních záměrů.
Které země jsou daňovými ráji
Již po několik let patří mezi daňové ráje Belize, Seychely, Hong Kong, Britské panenské ostrovy, Marchallovy ostrovy, Mauricius, ale také Velká Británie nebo Švýcarsko. V poslední době se k těmto zemím připojil také jeden ze států USA, kterým je Delaware. Tento stát na severovýchodě USA s hlavním městem Dover je znám pro své liberální obchodně-právní zákonodárství. Této výhody začalo využívat mnoho zahraničních firem, pro které je tato zóna volného obchodu výhodná nejen z hlediska daňového zvýhodnění, ale také pro posílení prestiže a vytvoření image americké společnosti v očích zákazníků.