Free songs
Domů / Tipy a rady / Jakou cenovou hladinu zvolit u tiskárny pro domácnost?
Jakou cenovou hladinu zvolit u tiskárny pro domácnost?

Jakou cenovou hladinu zvolit u tiskárny pro domácnost?

Multifunkční zařízení, která slučují tiskárnu, kopírku a skener, se dají pro potřeby běžné domácnosti pořídit již od 1 000 Kč. Jako ideální se jeví přístroje za cenu od 3 000 Kč s doporučenou výtěžností zhruba 500 až 1 000 stránek za měsíc, takže denně vytisknete přibližně 20, 30 stránek.

Tento objem tisku je obvykle dostačující jak pro domácnost, tak menší kancelář. Dražší multifunkční zařízení (v cenové relaci 5 000 Kč až 7 000 Kč) sice vytisknou 25 000 až 35 000 stránek měsíčně, otázkou však zůstává, zda takový výkon skutečně potřebujete. V ceně těchto tiskáren jsou zahrnuty vyspělé technologie, komfort a někdy i hospodárnost tisku.

Tisknete-li sem tam pár listů, nepotřebujete rychlý tisk

Levnější inkoustová multifunkční zařízení vytisknou průměrně 14,8 barevných a 16,7 černobílých stránek za minutu. Dosahují zhruba polovičních hodnot než dražší inkoustová multifunkční zařízení, která vytisknou 1 stránku asi o 2 sekundy rychleji. Podobný rozdíl je v rychlosti skenování. Nejlevnější multifunkční zařízení naskenují 5,4 stránek za minutu a zařízení v cenové hladině 5 000 Kč až 7 000 Kč naskenují 6,3 stránek za minutu.

Vyplývá z toho, že u tisku rozsáhlého dokumentu, například diplomové práce, už můžete rozdíl v rychlosti zaznamenat. Pokud ale doma obvykle zapínáte tiskárnu, abyste vytiskli pár listů, třeba jízdenku, recept na bábovku, trasu výletu, školní úkol dítěte a podobně, vyšší rychlost tisku zcela jistě nepotřebujete.

U dražších zařízení sice můžete ocenit oboustranné podavače, skenování přímo do e-mailu či mimořádně vysoké rozlišení, ale opět zvažte, jaké dokumenty v praxi skenujete a kolikrát do měsíce se Vám pokročilé funkce hodí, abyste zbytečně neutráceli za tiskárnu, kterou nevyužijete.

Domácnostem dobře slouží i nejlevnější multifunkční zařízení

Také u tiskáren platí, že čím více stojí, tím jsou lepší a výkonnější. Ovšem i levná multifunkční zařízení jsou vyrobena tak, aby pokryla potřeby domácnosti či malé kanceláře. Dražší stroj má sice nižší náklady na tisk (asi o 0,50 Kč až 1,50 Kč na stranu při 5% pokrytí), ale při jeho velmi nízkém vytížení by se Vám vložená investice nejspíš nevrátila.

V úvahu je třeba brát i poměrně rychlé morální opotřebování multifunkčních zařízení. Už za rok, dva mohou výrobci přijít s novými funkcemi a zároveň cenami, jimž neodoláte… Určitě se vyplatí trh s tiskárnami a náplněmi sledovat.

O makawiel@email.cz

Nahoru