Free songs
Domů / MAC / MAC ztrácí, daří se naopak Dellu a HP
MAC ztrácí, daří se naopak Dellu a HP

MAC ztrácí, daří se naopak Dellu a HP

Plánujete kupovat nový počítač? Pokud ano možná vás bude zajímat, jakým značkám se momentálně nejvíce daří. Nakousnuté jablíčko ztrácí, kdežto posilují Dell a HP.

Druhé čtvrtletí tohoto roku neznamenalo pro Macy vůbec dobré období. Prodalo se jich totiž méně než ve stejném období v loňském roce. Zatímco vloni prodal Apple od dubna do června 4,252 milionů Maců, letošní rok bylo již jen 4236 milionů. Jejích podíl na trhu momentálně činí 6,9%, což je ovšem na druhou stranu nárůst. Nejvíce počítačů v absolutních číslech prodalo HP, které za tři měsíce poslalo mezi své uživatele hned 12 690 milionů kusů svých počítačů. Oproti loňskému roku je to více jak tříprocentní nárůst a zároveň díky němu zaujala tato společnost prvenství na trhu. Lepších prodejů se dočkala také společnost Dell, která prodala 10 tisíc milionů počítačů.

Největší propad však potkal společnost ACER, která v loňském roce dokázala prodat 4,402 milionů počítačů, jenže letos se prodeje propadly téměř o půl milionu. Podobný pokles zaznamenal také Asus. Zajímavý je ten fakt, že pokud se podíváme na celkové statistiky, zjistíme, že prodeje počítačů neustále klesají. Celkově se jich prodalo za tři měsíce téměř 61,1 milionu kusů, což je tedy o 4,3 méně než v loňském roce. Znamená to tedy, že prodeje klesají již téměř tři roky v kuse, protože poslední růst byl zaznamenán v roce 2014.

Navíc propady jsou stále vyšší a vyšší. Důvodů může být hned několik. Mnoho lidí má jako alternativu klasického počítače tablet, který jim v domácnosti prostě stačí a je mnohem levnější. Dalším důvodem může být i navyšující se kvalita zařízení, kdy jejich výdrž nenutí zákazníky k nákupu nových přístrojů. A pak je tu samozřejmě cena samotných zařízení.

O Vojtěch Sedláček

Nahoru