Free songs
Domů / Software / Obří pokuta pro Google
Obří pokuta pro Google

Obří pokuta pro Google

Evropa před rokem udělila společnosti Google obrovskou pokutu. Jak to tak vypadá, nebyla pro něj dostatečným poučením, protože Google opět čelí problémům.

Unie oficiálně oznámila pokutu společnosti v rekordní částce 4,34 miliard eur. Právě takto vysoká částka je výsledek mnohaletého vyšetřování Googlu a jeho systému Android. Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová již hovořila s šéfem Googlu Sindarem Pichaiem a sdělila mu tuto nepříjemnou zprávu. Lze předpokládat, že společnost se proti tomuto rozhodnutí ještě odvolá.

Tři důvody pokuty

Důvodu proč Google dostal tak vysokou pokutu je hned několik. Evropská komise jej viní především z toho, že ohýbá pravidla rovné hospodářské soutěže tím, že ve smluvním podmínkách pro výrobce telefonů a tabletů, kteří chtějí používat jeho službu Play, vyžaduje, aby byl na takovém telefonu předinstalovaný jeho vyhledávač a také prohlížeč.

Zároveň se Komisi nelíbí že Google platí některým výrobcům a operátorům za to, že používají jeho mobilní vyhledávač a prohlížeč a tím jsou nuceni jej používat i jejich zákazníci.

Největší problém

Tím nejvážnějším prohřeškem je však podle EK to, že Google vynucoval dohodu, že když výrobci budou prodávat zařízení se službami Play, nebudou smět nabízet žádné další telefony s alternativními Androidy.

To by se nyní mohlo změnit a dopady by byly mnohem větší než samotná pokuta. Výrobci totiž nyní budou moci na telefony se službami Play instalovat i jiné služby. Třeba Bing od Microsoftu a jeho Edge, nebo norskou Operu.

O Vojtěch Sedláček

Nahoru