Free songs
Domů / Novinky / Osm jader je málo! AMD chce nejméně 10
Osm jader je málo! AMD chce nejméně 10

Osm jader je málo! AMD chce nejméně 10

AMD ohlásilo, že jeho nové procesory jsou hotové a jejich vydání proběhne v prvním kvartálu roku 2019. Nyní se jedn čeká na odhalení 7nm výroby v továrnách Global Foundries. Díky tomuto posunu ve výrobním procesu plánuje společnost navýšit počet jader v jednom procesoru na 16!

Hned 16?

Šestnáctijádrový čip v možnostech nového výrobního procesu při zachování stejných rozměrů čipů prý rozhodně je. Dle střízlivých odhadů se však počet jader zvýší na maximálně 10-12 a 16 jader bude k dispozici až v roce 2020 u aktualizované generace.

K navýšení počtu jader však rozhodně dojde, protože ohlášený EPYC by měl mít v příštím roce minimálně až 48 nativních jader, což při počtu 4 čipů pod IHS znamená, že jeden čip bude mít aktivních 12 jader. Proto se očekává, že do soketu AM4 by mohlo AMD pustit 10-12 jádrové procesory také.logo Zen

Nová deska není třeba

Pokud si chce AMD zachovat náskok před konkurencí bude muset v další generaci opět na Intel přitlačit, což by se mu s 10-12 jádry rozhodně podařilo. Zároveň zaujala i neoficiální informace, že procesory Zen 5 poskočí rovnou na 3nm výrobní proces, namísto ohlášeného 5nm. Zároveň se také hovoří o tom, že novinka bude kompatibilní se soketem AM4 a nebude tak nutné kupovat novou základní desku.

 

O Vojtěch Sedláček

Nahoru