Politý notebook? Jak lze předejít co největším škodám

26 února, 2020

Nehoda s rozlitými tekutinami a notebookem není ničím nevšedním. Stačí chvilka nepozornosti a ve vašem notebooku snadno skončí sklenice s vodou, černá káva či čaj. Jak v případě polití notebooku postupovat?

Co nejrychleji

Klíčové je zareagovat co nejrychleji. Ihned po polití notebook vypněte, popřípadě vytáhněte ze zásuvky. Snažte se také vyjmout baterii a postavit jej tak, aby z něj mohla voda vytékat. Čím rychleji totiž zareagujete, tím větší je šance, že notebook zachráníte.

Jak je politý?

Rozhodující je také to, jak moc je notebook politý, tedy zda se vám vylila jen trocha vody do klávesnice či je doslova prolitý skrz naskrz. V takovém případě vás pravděpodobně bude čekat více než jen koupit akumulátor do notebooku. Pokud se například voda dostala jen do klávesnice, dochází k zoxidování citlivých spojů, s velkou pravděpodobností už klávesnici nebude možné používat. Pokud se však voda dostane přímo do notebooku, je to už mnohem horší.

Typ tekutiny

Klíčovým je také typ tekutiny, která se vám do notebooku vylila. Asi úplně nejhorší jsou slazené hutné nápoje, například káva, ale také limonády či čaje. Menším zlem je obyčejná voda. Sladké nápoje totiž způsobují nejen oxidaci, ale také znečištění vnitřní části notebooku.

Rychlé kroky

Po polití tedy vypněte notebook, vytáhněte zdroj energie, vyndejte baterii a nechte z notebooku vytéct vodu. Ideální je notebook obrátit vzhůru nohama, ale pozor na to, aby vám voda nenatekla do displeje, to by bohužel znamenalo naprostý konec. Pokud si na to troufnete, můžete notebook rozmontovat a jednotlivé části osušit papírovou utěrkou. Poté nechte notebook sušit minimálně 12 hodin, ale lepší je den či dva. Poté můžete zkusit notebook smontovat a znovu používat, uvidíte, jak vše dopadne.