Prsty kmitající po klávesnici jsou pro mnoho a mnoho milionu lidí po celém světě denní rutinou. Přemýšleli jste však někdy nad tím, proč jsou písmena na klávesnici rozložena zrovna tak, jak jsou? Odpověď najdeme v daleké historii, kdy počítače ještě vůbec neexistovaly.
Odpověď najdeme v minulosti
Všechno to začalo s psacím strojem. Pokud se podíváte na historické psací stroje, zjistíte, že mají stejné rozložení kláves jako moderní klávesnice u počítačů a laptopů. Všechny začínají písmenky QWERTZ. Často se traduje, že toto rozložení bylo dáno především nutností rozložit uspořádání písmenkových kláves tak, aby byly co nejdále od sebe. Důvodem bylo časté zasekávání páček písmenek, které tiskly dané písmeno do papíru. Tyto páky měly tendenci se do sebe navzájem zaklesnout a poté je bylo nutné manuálně vyprošťovat. Ovšem toto tvrzení je pravdou jen částečně.
Na úplném počátku vzniků psacích strojů používal každý výrobce (a že jich nebylo málo) svůj vlastní systém rozložení písmen na klávesnici. Výrobci navíc mezi sebou vedli velmi čilé dohady o tom, který způsob rozložení písmen je tím nejlepším. Ovšem nakonec se shodly na tom, že právě rozložení QWERTZ je tím nejlepším díky tomu, že umožňuje psaní velkou rychlostí bez zasekávání páček. Od té doby pak všichni začali používat stejné rozložení písmen na klávesnici.
Je to nejlepší způsob?
A toto rozložení vydrželo až do dnešních dní. Je ovšem pravdou, že tu jsou stále názory, že existuje lepší způsob rozložení a že QWERTZ není tím nejlepším. Občas se tak objeví klávesnice s netradičním rozložením, ovšem zvyk je železná košile, a pokud celý život píšete na rozložení QWERTZ jen těžko si budete zvykat na nové rozložení a do textu budete psát velké množství chyb, což je velmi deprimující.
Tip: Zajímá Vás alternativní medicína? Tak to Vás jistě zujme tato stránka plná dobrých a zajímavých rad.