Pro laického uživatele věc poměrně neznámá, ovšem v oblasti vědecké a vojenské, se jedná o velice ožehavé téma. Subatomární částice, které k nám padají z vesmíru, mohou způsobit poškození elektroniky s pokrokovými čipy a malými tranzistory.
Subatomární částice se na Zem dostávají v podstatě neustále v podobě deště. Přicházejí k nám ze Slunce, vesmíru a dopadají po miliardách na nás, skrze naše tělo a také naší elektroniku. Spolu s nimi přichází také radiace, která ovlivňuje biologické struktury složené z molekul atomů, ale také elektroniku, která je díky čipům především na bázi křemíku. Naše tělo tuto radiaci zvládá v podstatě bez problému díky kůži, samovolnému obnovování buněk atd. Bohužel tyto funkce elektronika nemá a tak je subatomárním částicím vystavena přímo.
Elektronika a veškeré čipy fungují na bázi tranzistorů, které se přepínají do dvou fází. Díky tomu funguje kompletně celá logika čipu, která je mnohdy velice složitá. K němu patří také obvod zpracovávající programy a vše dohromady by mělo fungovat naprosto bezchybně. Ovšem to by musely být čipy dokonale odstíněny od jakéhokoliv záření, a to nejsou.
Na čipy tak dennodenně dopadají miliardy částic všemožného druhu. Bohužel zařízení mnohdy stačí jedna jediná malá chybička, špatný bit jednoho tranzistoru, a také se kvůli ovlivnění částicí přepne místo na 0 na 1 a problém je na světě.
Věda o tomto problému již samozřejmě ví, a snaží se s ním něco udělat. Většina speciálních vojenských zařízení, satelitů atd. jsou vybavení protiradiačním odstíněním a speciálními čipy, díky čemuž se statisticky snižuje možnost jakékoliv chyby. Vyloučit se však nikdy nic nedá.
Oblast kde ovšem věda příliš mnoho nečiní je běžná spotřební elektronika, která trpí úplně stejně. Bohužel jsme to my spotřebitelé kteří na tuto problematiku později dolácíme.