Free songs
Domů / Hardware / Thunderbolt 3 do každé domácnosti!
Thunderbolt 3 do každé domácnosti!

Thunderbolt 3 do každé domácnosti!

Znáte Thunderbolt? Pokud vlastníte doma nějaké výrobky od Applu, tak určitě ano. Toto rozhraní, které se začalo vyrábět před osmi lety ještě pod názvem Liht Peak je Applem využíváno především pro Macbooky. Výrobcem je Intel, který se nyní rozhodl Thunderbolt 3 rozšířit do více zařízení a udělat z něj v podstatě standard. Konkurovat by měla především USB typu C, které se s postupem času začíná ukazovat jako nevyhovující.

Thunderbolt 3 dnes jen těžko

Integrace Thunderboltu 3 do zařízení je v dnešní době velmi těžká věc. Výrobci při ní musí překonávat hned dvě velké překážky. Tou první je samotný řadič, který zabírá podstatně dost místa a zároveň navyšuje spotřebu zařízení. Druhý problém je, že je dodáván pouze Intelem, který si za jeho implementaci do zařízení samozřejmě účtuje licenční poplatek od každého výrobce.

Ovšem právě to by tento gigant chtěl od příštího roku změnit a udělat z Thundeboltu 3 otevřenou specifikaci. V praxi to bude znamenat, že řadič a další komponenty budou moci vyrábět i jiní výrobci, kteří navíc nebudou muset ani nic platit. Můžeme tak očekávat vznik dokonalejších řadičů, které budou konkurovat těm od Intelu a také jednodušší implementace do zařízení.

USB C umírá

I přesto, že se to v současné době nemusí zdát, USB typu C pomalu ale jistě umírá a odchází. Vinu na tom má především to, že oproti předchozím typů u něj neplatí že přes něj funguje vše co zapojíte. Je zde totiž více rozhraní jako USB 3.1 Nebo USB 3.0 a liší se také podpora alternate režimů.

A právě rozšíření Thunderboltu by mohlo pro USB C znamenat konec. Daří se mu totiž integrovat všechny technologie, které přináší i USB C. Všechna data přenáší rychlostí 40 Gb/s. Navíc uvolnění Thunderboltu sníží cenu všech součástí zařízení a to hlavně díky integraci do čipsetů a procesorů v rámci samotných periferií. Levnější bude i samotná kabeláž.

O Vojtěch Sedláček

Nahoru