Free songs
Domů / Hardware / Upečte si grafiku
Upečte si grafiku

Upečte si grafiku

Možná se vám to také stalo, hráli jste svou oblíbenou hru, když v tom najednou se vám na obrazovce objevilo tisíc barevných pruhů a po restartu už počítač pořádně nenaběhnul. Co s tím?

Jak zachránit VGA po záruce?

Problém je v grafické kartě, která je na odpis, ale máte ještě jednu šanci, která je dost riskantní a rozhodně ji nedoporučujeme zkoušet, ovšem některých lidem skutečně funguje. O co se jedná? No přeci o upečení grafiky v troubě.

Dokazuje to i příběh Honzy, který si také mohl prohlédnout barevné pruhy na své monitoru a tak se rozhodl, že nemá co ztratit a grafiku si sám opraví. Našel si tedy několik článků, od těch, kteří tuto šílenost s nejistým výsledkem již zkoušeli předtím, a dal se do práce.

Odstranil chlazení, tedy vymontoval 4 šroubky pro hlavní chladič a odpojil napájení. A poté již jen ze své Sapphire Radeon R9 280 Dual-X vycvakl několik plastových úchytů pro pasivy VRM1 a VRM2. Zároveň odstranil veškeré nálepky, které byly na kartě, a vatovými tyčinkami odstranil pastu.  No a poté se již pustil do samotného pečení, jako u bábovky.

Recept na propečenou kartu:

Předehřál troubu na 200 stupňů °C ve své klasické elektrické troubě s topnými spirálami. Kartu položil na 4 ruličky pečicího papíru a nechal kartu podusit ve vlastní šťávě v troubě 8 minut. Po 8 minutách pak kartě ještě přidal na teplotě na 220 °C na 2 minuty.

Poté troubu otevřel a nechal kartu na 20 minut vychladnou. Sám přiznal, že karta by možná chtěla trochu delší dobu chladnutí, ale prý byl nedočkavý. Navíc přidal radu, že to chce rozhodně dělat někde, kde je pořádně odvětráno, protože smrad z karty byl prý dost děsný a nedoporučuje kartu péct v troubě, kde chcete poté ještě dělat jídlo.

Následně aplikoval novou vodivou pastu, vrátil chlazení na své místo a dal kartu do počítače. A věřte tomu, nebo ne, karta opět funguje. Doma to však nezkoušejte!

O Vojtěch Sedláček

Nahoru