Velice neobvyklý kousek se povedl vědcům, kteří pracovali s bakteriemi E.coli. Do DNA této bakterie se jim totiž podařilo zakódovat film. Jedná se GIF muže jedoucího na koni a tento snímek lze samozřejmě i přehrát.
Možná si říkáte, k čemu taková blbost vlastně je? Stojíme na prahu zcela nového vnímání podstaty předmětů našeho běžného užívání. Díky tomu, že jsme schopni takto manipulovat s DNA bychom se mohli časem naučit pracovat s touto technologií v mnohem větším měřítku a vytvářet například molekulární rekordéry. Ty by například mohly v reálném čase zachycovat nejrůznější biochemické procesy, které probíhají uvnitř těla. Buňky by se tak mohly proměnit v jakési historiky. Mohl by vzniknout jakýsi biologický, paměťový systém, který by byl mnohem menší a všestrannější než jsou dnešní technologie.
A jak to vědci vlastně udělali? Každý pixel obrazu převedli do kódu DNA. Poté použili techniku CRISPR a tuto sekvenci informací pak přímo vložili do genomu bakterií E.coli. Celkem takto udělali 5 obrazových rámečků animace. V momentě, kdy se začali bakterie replikovat, přenášeli film i na další generace, tedy své potomky.
Po jednom týdnu pak vědci film vyextrahovali a byli schopni jej opět přehrát. Celkově bylo porušeno pouze 10% informací z celého kódu. Díky této technologii by bylo možné do budoucna zaznamenávat například změny genové exprese, která ovlivňuje vývoj neuronů a dalších buněk. Dala by se tak sledovat nejrůznější onemocnění v reálném čase, popřípadě by bylo možné predikovat různá zdravotní postižení a utlumit je hned v jejich zárodku. To je ovšem hudba ještě velmi vzdálené budoucnosti.