Free songs
Domů / Novinky / Velké společnosti začaly odcházet z Facebooků kvůli aféře se zneužívanými daty
Velké společnosti začaly odcházet z Facebooků kvůli aféře se zneužívanými daty

Velké společnosti začaly odcházet z Facebooků kvůli aféře se zneužívanými daty

Možná jste také zaznamenal aféru, kvůli které momentálně mizí velké společnosti ze svých profilů na facebooku. Co se vlastně stalo a kde je problém?

Zneužívání citlivých dat

Nedávno se dostala na povrch zpráva, že byla sociální síť Facebook zatažena do aféry se zneužíváním citlivých dat jejich uživatelů, pro volby ve Spojených státech, a také pro referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské Unie. Tato data měla být získána společností Cambridge Analytica, které na jejich základě potom vyhodnocovala profily jednotlivých uživatelů, kterým následně nabízela takové informace aby je podpořila v jejich názor, popřípadě jim jejich názory vyvrátila. Pravdivost tohoto tvrzení již byla potvrzena a to především z toho důvodu, že vše prozradil Chrystopher Willie, který byl zakladatelem této společnosti a jejím nejvyšším šéfem, ovšem poté ze společnosti odešel a již proto neměl svázané ruce, a mohl mluvit.

Provalení zneužívání informací na Facebooku mělo za následek rozjetí kampaně Deletefacebook, tedy smaž facebook, která vyzývá uživatele této sociální sítě, aby se z ní stáhly a začaly používat jiné sítě. Na tuto výzvu reagovaly i některé velké společnosti jako například Playboy, nebo Tesla se SpaceX, které smazal Elon Musk poté, co jej k tomu vyzvali jeho fanoušci na Twitteru. Musk tak během chvíle odstranil stránky s pěti miliony sledujících.

Nic nekončí

Největší dopad má tato událost na samotný Facebook, který začal okamžitě ztrácet na hodnotě svých akcií a to již o několik desítek procent. Navíc se musí odkládat projekty, které měl v příštích měsících v plánu a Mark Zuckerberg musí nakupovat hlavní stránky největších deníků v USA a UK, aby se zde omluvit. Do kanceláře Cambridge Analytica navíc byly vysláni dva speciální agenti, kteří mají za úkol celou věc prošetřit na základě získaných dat. Pro Facebook to může znamenat odhalení velice nepříjemných informací, které mohou vyústit i v pořádně vysokou pokutu.

O Vojtěch Sedláček

Nahoru