Co se děje s Nokií?

Nokia patřila v minulých letech mezi giganty prodávající mobilní telefony. S nově příchozími smartphony jí však ujel vlak a dnes si na tuto společnost nikdo ani nevzpomene. Ovšem Nokia na tom není tak zle jak si myslíte.

Nokia již dlouho není králem mobilních telefonů. V roce 2014 byla dokonce odkoupena Microsoftem. Ovšem Nokii se nyní daří v jiných segmentech síťové a mobilní technologie, chytrých zařízení a vydávání patentů.

Nejnovější finanční výsledky společnosti za čtvrt roku hovoří o příjmu 6,67 miliard eur před zdaněním v podobě jedné miliardy. Analytici přitom předpokládali nejméně o 110 milionů eur méně. Meziročně se tak jedná o 7% nárůst. Největší příjem společnosti momentálně představují síťové technologie Nokia Networks, ve kterých se Nokii podařilo posílit i akvizici spoločenosti Alcatel-Lucent v roce 2015.

Největším trhem pro Nokii je současné době USA kde má 30% z celkových prodejů. V případě Číny a Asie došlo k jemnému propadu prodejů. Nejsnadnější a značné zisky má Nokia z prodejů patentů, které se týkají jak síťových technologií, tak také mobilních technologií. S nástupem 5G s nimi však nelze počítat do nekonečna.

Proto se Nokia již dopředu připravuje na nástup 5G, aby byla schopna vytvořit dostatečně silnou konkurenci na trhu a dodávat svá řešení a technologické postupy. A samozřejmě chce získat také patenty v této oblasti.

Větší nasazování sítě 5G se očekává okolo roku 2020 a v té chvíli již samozřejmě musí být vše připraveno a ozkoušeno. Nokia počítá s tím, že v rámci čistých zisků bude v plusu právě v tomto roce.