Free songs
Domů / Ostatní / Jaké aspekty mohou ovlivnit kvalitu ozvučení místnosti?
Jaké aspekty mohou ovlivnit kvalitu ozvučení místnosti?

Jaké aspekty mohou ovlivnit kvalitu ozvučení místnosti?

Součástí jakékoliv prezenční aktivity ve firmách, školách i podobných institucích, by vždy měla být kvalitní akustika prostoru. Je to extrémně důležité proto, aby neexistovaly rozdíly mezi „zážitkem“ u lidí sedících v jiných částech místnosti, popřípadě na online přenosu. Jaké aspekty jsou ale velice důležité pro kvalitní akustiku?

Dobře zvolená pozice přednášejícího

Už staří Římané dobře znali nutnost správného postavení přednášejícího. Akustika se totiž optimalizuje směrem ke konkrétním místům, nikoliv celoplošně. To by bylo možné jen za ideálních podmínek v symetrickém prostoru, což v praxi většinou nepřichází.

Většinou je tak postavení přednášejícího výsledkem měření srozumitelnosti. U něj se testuje nejen klasické mluvené slovo, ale i situace, které mohou nastat. Může jít kupříkladu o audionahrávky a média, nebo srozumitelnost šeptanému slovu či zvýšenému hlasu.

Eliminace zvukových odrazů v místnosti

Zvukové odrazy v místnosti jsou další věcí, kterou je potřeba na profesionální úrovni akustiky řešit. Jedním extrémem jsou příliš prázdné prostory, které mohou emitovat výrazné ozvěny a odrazy zvuku stěn. Na druhé straně pak mohou příliš zastavěné, či špatně organizované místnosti, obsahovat takzvané zvukové stíny.

To jsou místa, ve kterých se zvuk láme a většinou vrací zpátky k přednášejícímu. V konečném důsledku někdo rozumí špatně, jiní dvojmo. Samotná akustika prostoru je poměrně složitá a proto i jí musí předcházet celá řada profesionálních měření.

Akustika u sálů je extrémně důležitá

S větším prostorem také výrazně roste potřeba kvalitního měření akustiky. Zatím co malé prostory mohou být i při špatné akustice víceméně bez obtíží použitelné, tak u posluchačských sálů mohou být problémy opravdu výrazné.

Je to dáno už jen tím, že akustika sálů mnohdy nefunguje jen na bázi hlasu přednášejícího, ale také na zesilování zvuku pomocí reproduktorů. Nejen mísení hlasu přednášejícího a teoretických mediálních souborů, se může stát překážkou v dobrém zážitku.

O makawiel@email.cz

Nahoru