Kardiostimulátor Abbot lze hacknout!

Je to až k nevíře, ale americká agentura FDA zjistila, že majitelé kardiostimulátorů Abott jsou v ohrožení. Tento kardiostimulátor lze totiž napadnout hackerským útokem!

Agentura vyzývá všechny majitele, aby si co nejrychleji aktualizovali firmware. Do Zastaralých verzí kardiostimulátoru se lze totiž velice snadno nabourat a způsobit tak vážné zdravotní komplikace. Žádné zneužití prozatím nebylo zaznamenáno, ovšem určité riziko tu existuje.

Nejhorší na celé situaci je to, že možnost nabourání se je velmi jednoduchá a levná. Informoval o tom web Ars Technick. Hack může způsobit jakýkoliv hardware od výrobce k tomu určený, za pomocí kterého můžete přeprogramovat jakýkoliv kardiostimulátor. Stačí pouze znalost základního hesla, které lze velmi jednoduše prolomit během několika sekund.

Největším problémem zde však je to, že takovýto hardware se dá na eBay zakoupit za velice směšné sumy. Od 15 do 3000 dolarů, to je částka kterou musíte zaplatiti, abyste si mohli pohrávat se zdravím druhé osoby. Pokud se útočníkovi podaří do kardiostimulátoru nabourat, pak může měnit jeho tepovou frekvenci či mu vybít baterii, což může přinést pro jeho majitele závažné zdravotní komplikace.

Opravený firmware vydala společnost Abott až nyní. Jeho aktualizace se týká téměř půl milionu voperovaných kardiostimulátorů. Aktualizaci nemůže člověk provést doma, ale je nutná návštěva lékaře a pojí se s ní určitá rizika. Během aktualizace je totiž zařízení přepnuto do nouzového režimu a je zde šance na selhání či nesprávnou funkčnost. Lidé, kteří se na fungování tohoto zařízení musejí spoléhat si tak musí vybrat. Buď zajdou k lékaři, kde budou čelit možným problémům pro aktualizaci, nebo budou jen doufat, že chybu výrobce nikdy v jejich okolí nezneužije k tomu, aby jim ublížil.