Za právníkem na internet

Máte právnickou otázku a umíte dobře anglicky? Pak můžete využít služby chatboota právníka, který momentálně začal fungovat v 50 amerických státech a také ve Velké Británii. Nabízí bezplatné právnické poradenství a již má za sebou velké úspěchy v New Yorku a Londýně. Jedná se o historicky prvního robotického právníka.

I přesto, že tento virtuální dobrák existuje již dva roky, mluvit se o něm začalo až nyní. Pře touto dobou. Původně byl tento chatboot určen pro placení, tedy spíše neplacení, pokut za parkování. Vymyslel jej Joshua Bowder, dnes student Standfortské univerzity, který jej nazval DoNotPay a tvrdí, že během své existence pomohl vymazat 160 tisíc parkovacích lístků.

Jenže chatbootovy funkce se začali postupně rozšiřovat. Na začátku tohoto roku začal pomáhat žadatelům o azyl, kterým poskytuje základní právní informace. No a v ten moment byl už jen krůček od toho, aby byl virtuální právník rozšířen o celospektrální právní poradenství. Jeho autor tvrdí, že robot zvládne vyřešit a tisíc nejrůznějších problémů.

Americký trh s právním poradenstvím má hodnotu více jak 200 miliard, které plynou od daňových poplatníků. Tato novinka však poskytuje informace zcela zdarma. A právě šetření peněz by mělo být chatbootovou hlavní myšlenkou. Například vláda vydá ročně obrovské množství lidí, kteří řeší jen pokuty za špatné parkování, ovšem jak je vidět, jde to mnohem jednodušeji.

Používání celého nástroje je velice jednoduché. Na stránce je jedno okénko, do kterého napíšete svůj problém a odpověď, která je relevantní k jeho lokaci se mu zobrazí v podstatě ihned. Člověk poté jen specifikuje svůj problém a chatboot mu připraví veškeré potřebné dokumenty. Navíc pomáhá i se sepsáním žádosti či dopisu.

Za celou dobu svého používání ušetřil robot lidem více jak 9,3 milionu dolarů, tedy více jak 212 milionu korun. Možná že zde jen nová cesta jak na byrokracii. Podívejte se na něj zde.