První bitcoiny již před devíti lety

Dnes bychom asi těžko našli člověka pod padesát, který ještě neslyšel o bitcoinu. Historie této kryptoměny se začala psát před devíti lety. Přesně 3. ledna 2009 okolo šesté hodiny večerní totiž došlo k vytěžení prvního bloku BTC, za který byla odměna 50 jednotek této měny.

V té době neměl bitcoin ještě zcela žádnou reálnou hodnotu, alespoň tedy z hlediska směnného kurzu k dolaru a dalším tradičním měnám. Dnes by tato částka představovala zhruba 16 milionů korun.

Těžbou se postupně do oběhu dostal každý bitcoin, se kterým dnes obchodujeme. Ačkoli se emise čím dál tím více zpomaluje, zájemců přibývá. Odměna za vytěžený blok totiž dnes činí zhruba 12,5 BTC, což je čtyřikrát méně než před devíti lety a automatické zpomalování bude pokračovat i nadále. Je totiž pevně vloženo do celého algoritmu kryptoměny.

Kryptoměny

Kryptoměny v současné době zažívají obrovský boom, který jejich ceny katapultuje na mnohanásobky jejich původních hodnot. Vždyť bitcoin byl v polovině minulého roku za 60 tisíc korun a dnes je jeho cena již 320 tisíc korun, kdy se mezitím dostala i přes 400 tisíc.

Kde je vlastně budoucnost kryptomen v současné době je velkou otázkou. Někteří prodejci je již nyní začínají přijímat jako běžnou měnu a ve světě jsou dokonce již akceptovány i některými bankami. Zároveň se však může stát, že celá bublina kryptoměn praskne a mnoho investic přijde naprosto vniveč.