Účetní systém není podnikový informační systém. Jaké řešení je vhodné pro vás?

Bez moderních technologií dnes podniká jen naprosto okrajová část podnikatelské veřejnosti. Pokud nevyznáváte hodnoty „staré školy“, neměli byste s jejich využíváním váhat. Platí to zejména o sofistikovaných softwarových aplikacích, které automatizují a urychlují běžné činnosti. Týká se to například účetnictví – plnohodnotný účetní systém je vždy lepší než kompromis v podobě tabulkového procesoru. Ale nevyplatila by se vám rovnou implementace podnikového informačního systému?

Rozhodnutí mezi účetním programem a podnikovým informačním systémem, který pokrývá účetní i jiné agendy, není snadné. V prvé řadě si musíte vyjasnit, co od produktu vlastně očekáváte. Kromě účetnictví to může být řízení skladu, obchodních aktivit apod. Uvažujte v horizontu několika let a zamyslete se nad tím, jestli vám platforma bude sloužit i v budoucnu.

Řešení pro živnostníka a malou firmu

Co se týče OSVČ a majitelů firem, jež momentálně podnikají v menším rozsahu, je pro ně rozumnou volbou levnější účetní systém, který neklade vysoké nároky na implementaci (tzn. ho lze zprovoznit v řádu několika dní) a dle potřeby z něj lze postavit podnikový informační systém.

Konkrétně lze zmínit například platformu RIS Start, kterou již řadu let vyvíjí česká špička Saul informační systémy s.r.o. Platforma nabízí implementaci v řádu 1-2 dní, intuitivní ovládání a možnost přidání dalších modulů.

Středně velké a větší společnosti

V případě středně velkých a velkých podniků není co řešit. Tyto subjekty se již bez robustního řešení neobejdou. Samozřejmě je důležité, aby podnikový informační systém pokryl všechny agendy a disponoval rozsáhlou (ovšem nikoliv zbytečnou) funkcionalitou.

Je třeba počítat s tím, že zprovoznění podnikového informačního systému trvá podstatně déle než implementace účetního softwaru. Řádově se jedná o 2-3 měsíce. Rozumnou volbou pro náročné uživatele, kteří nemají důvod k vývoji vlastního řešení, je RIS. Více se o něm dozvíte na stránkách saul.cz.