Vybíráte notebook? Poradíme, jak na to!

Notebooky dnes představují nedílnou součást našich životů. Stále více lidí jim dává přednost před klasikou v podobě stolního počítače, protože je můžete brát všude s sebou. Jak ale mezi notebooky najít perlu mezi šunty a nepořídit si nekvalitní kousek?

Notebooky se v mnoha ohledech liší

Na trhu narazíte na notebooky mnoha značek, typů i velikostí. Není se čemu divit, že si při pohledu na rozmanitou nabídku připadáte skoro jako Alenka v říši divů a jednoduše nevíte, který model bude pro vaše účely ten nejlepší. Při výběru nového notebooku je proto potřeba hodně číst, zajímat se a věnovat pozornost i drobnostem.

Mnoho lidí, ať už vybírá cokoli, pohlíží i na notebooky především podle jejich vzhledu, případně podle výše slevy. Zde si dovolíme upozornit, že v případě notebooků bohužel často platí, že čím barevnější a pestřejší design, tím slabší výkon. Proto se snažte vybírat nejen podle oka, ale především podle toho, co vám daný notebook může nabídnout, jaké má parametry a čím se specifikuje.

Jaké specifikace jsou pro notebook nejdůležitější?

Ať už si notebook vybíráte pro práci nebo pro domácí účely, zaměřte se na důležité parametry, které všechny notebooky svým způsobem specifikují. V první řadě je to především paměť – ani ne tak její typ, jako spíše kapacita. Jakmile má notebook menší kapacitu paměti nežli 2 GB, rozhodně si jej nekupujte, protože takové notebooky jsou i nenáročným uživatelům k ničemu. Standard jsou notebooky, které mají 4 GB RAM, ideálně ale hledejte notebooky s GB RAM.

Dalším důležitým kritériem je disk. Lepší notebooky se mohou pyšnit rychlejší SSD připojeným přes rychlou sběrnici PCle. Zatímco u běžných SSD se dočkáte cca 460 MB přenesených dat za sekundu, PCle SSD hravě překoná i 1000 MB za sekundu.

Pozornost věnujte i procesoru. Co se notebooků týče, nejčastěji se setkáte s procesorem Intel, nebude to tak dlouho trvat a dočkají se i procesorů od AMD. Výkonnější notebooky disponují procesorem Core i3, i5 nebo i7.

Co se dá poznat jen pohledem?

Sledovat parametry a specifikace je jedna věc, zhodnotit daný produkt i pouhým pohledem však rovněž není k zahození. Sledujte například odolnost konstrukce, kdy by se jednotlivé části notebooku neměly nějak kroutit, nebo by se při otevírání neměla prohýbat základní část. Nebojte si notebook osahat, zkusit, jak maximálně se dá otevřít displej nebo si zkusit psaní na klávesnici.