Bitcoin – co ovlivňuje jeho kurz a jaká jej čeká budoucnost?

10 července, 2019

Není pozdě k nákupu Bitcoinu? Má Bitcoin vůbec nějakou budoucnost? A jak se dá v dnešní době na bitcoinu vydělat? Tyto otázky v posledních měsících zaplavují internetové diskuse a dělí společnost na dva neslučitelné tábory. Podle některých bitcoin jen dočasně stagnuje, ale v budoucnu zase poroste. Jiní bitcoin pomalu pohřbívají a předpovídají velký krach.

Má Bitcoin budoucnost?

První polovina roku 2018 se pro příznivce bitcoinu nevyvíjela příliš dobře. Bitcoin od prosince do dubna ztratil téměř 50 % své hodnoty a podobně na tom byly i ostatní kryptoměny. Pro mnoho investorů byl takový vývoj jasným znamením, že je nejvyšší čas kryptoměny opustit. Zvlášť když v roce 2017 lámal Bitcoin jeden rekord za druhým.

Na jednu stranu bychom mohli argumentovat tím, že Bitcoin už několik podobných situací zažil. Jenže na rozdíl od předchozích let má Bitcoin nyní mnoho konkurentů (např. Ethereum nebo Ripple). Budoucí situaci lze tedy jen stěží předvídat.

Jak vydělat na Bitcoinu, když zrovna neroste?

I když se Bitcoinu letos příliš nedaří, tak mnoho obchodníků pomocí Bitcoinu stále vydělává. I když totiž kurz Bitcoinu z dlouhodobého hlediska stagnuje, tak jeho hodnota neustále střídavě roste a klesá. Cenové výkyvy jsou navíc hodně výrazné, takže například od dubna do května se cena bitcoinu pohybovala od sedmi tisíc až do deseti tisíc dolarů. Jednou z možností je tedy Bitcoin nakoupit levně, počkat až jeho cena trochu vzroste, a pak jej prodat. To můžete opakovat při každém cenovém výkyvu.

Další možností je obchodovat Bitcoin jako CFD kontrakt. Při obchodování CFD nekupujete skutečný Bitcoin, ale uzavíráte smlouvu o vyplacení cenového rozdílu. To znamená, že nákupem a prodejem CFD Bitcoinu vyděláte úplně stejně, jako kdybyste místo toho obchodovali se skutečným Bitcoinem. U CFD lze ale využívat například finanční páku, která násobí zisky/ztráty. CFD také umožňuje obrácené transakce, kde začínáte prodejem a končíte nákupem. U takové transakce vyděláte, pokud cena Bitcoinu klesá. Díky tomu na Bitcoinu můžete vydělávat, i když jeho hodnota prudce padá. Důležité je pouze správně odhadnout, zda bude cena růst nebo klesat.

Co může způsobit pád Bitcoinu?

Bitcoin má mnoho příznivců, ale i odpůrců. Mezi odpůrci Bitcoinu je mimo jiné generální ředitel společnosti PayPal Bill Harris. Podle něj je Bitcoin „pump and dump“ podvod kolosálních rozměrů. Nedávno například Harris řekl, že kvůli vysoké volatilitě je Bitcoin nepraktický nejen jako platidlo, ale také jako uchovatel hodnoty. Kromě toho úspěšný podnikatel také zdůraznil, že Bitcoin nachází uplatnění spíše při financování nelegálních aktivit a je oblíbený mezi hackery. V tom mu ostatně dávají za pravdu i přední antivirové firmy, které dlouhodobě upozorňují před rostoucím počtem počítačových virů, které „tajně“ těží kryptoměny.

V květnu navíc ekonom Alex de Vries zveřejnil zajímavou studii, podle které spotřeba těžby bitcoinu v letošním roce přesáhne 0,5 % celkové spotřeby elektrické energie. Toto alarmující číslo navíc nezohledňuje energii, která se spotřebuje na chlazení výpočetních zařízení ani energetickou spotřebu těžby ostatních kryptoměn. Podle některých odhadů tak těžba kryptoměn se vším všudy spotřebovává přes jedno procento veškeré energie.

Těžba kryptoměn se tak stává skutečným problémem globálních rozměrů, což může hodnotu (a existenci) neúsporných kryptoměn zásadně ovlivnit. Bitcoinová komunita by jednoznačně měla zvážit, zda není na čase opustit zastaralý a nehospodárný model těžby PoW, tak jako třeba Ethereum.