Jak vybrat UPS?

29 dubna, 2020

Koupit ho, nekoupit ho? To je otázka, kterou si klade řada zájemců o UPS. Tato „moderní“ vychytávka se rozhodně bude hodit i vám. A my vám řekneme proč.

Záložní zdroj zachrání vaše data

Řekněme si to narovinu. Záložní zdroj není spasitel. Superman, který přiletí a ochrání vás před nebezpečenstvím. V době nejvyšší nouze vám ale může zachránit kůži. Dobou nejvyšší nouze myslíme výpadek elektřiny. Přece jen, bez elektřiny si už většina z nás nedokáže život představit. Jakmile vypadne, celý kolotoč se nadobro zastaví.

To ale není úplně nejhorší. Pokud pracujete na počítači a náhle vypadne elektřina, můžete přijít o veškerá data. Pokud používáte záložní zdroj UPS, nic takového se vám nestane. Zařízení sice nevydrží běžet příliš dlouho, dá vám ale dostatek času uložit veškerá data a následně vše bezpečně vypnout. A to už za tu investici stojí.

Záložní zdroje UPS

Záložní zdroj můžeme rozdělit do třech základních kategorií:

Ve zkratce můžeme říct, že line-interactive patří mezi nejlepší a nejkvalitnější zdroje záložního napájení. Jsou velice pokročilé a dokážou přepnout z napájení ze sítě na to bateriové bez jakéhokoliv výpadku. Pro domácí použití ale postačí offline UPS. Offline záložní zdroje ups sice mají nízkou rychlost přepnutí, ale pro udržení jednoho až dvou strojů v chodu po dobu nezbytně nutnou vystačí.

V některých obchodech se můžete setkat s informací, že přepěťové ochrany jsou také záložní zdroje. To ale není pravda! Přepěťová ochrana, pokud je dostatečně kvalitní, ochrání vaše zařízení pod poškozením v důsledku zvýšeného přepětí v síti. S UPS to sice nemá ani vzdáleně nic společného, u páteřních zařízení (servery) se můžete setkat s kombinací přepěťové ochrany a záložního zdroje. Obě řešení jsou zpravidla připojena přímo do sítě a snaží se udržovat pravidelný sinusový tok.