Lidé budou multiplanetární rasa tvrdí Musk

Postavu Elona Muska asi netřeba blíže přibližovat. Tento vizionář a podnikatel, který je například majitelem automobilky Tesla, je vždy o krok napřed, i když je tento krok třeba jen v myšlence. Mezi jeho poslední iniciativy patří multiplanetární pojetí lidstva, tedy to, že člověk bude obývat hned několik planet najednou.

To na co se chce Musk momentálně zaměřit je kolonizace Marsu. Na 67. konferenci Mezinárodního astronomického kongresu v Mexiku představil svůj plán, jak by chtěl rukou planetu kolonizovat. Hlavní problém spočívá v tom, jak raketu s lidskou posádkou na tak vzdálenou planetu vůbec dostat, a jak zde zajistit podmínky pro její přežití.

Sám Musk vidí vývoj lidstva směřující dvě směry. Ten první bude zůstávat na zemi a soupeřit s vědomím, že dříve či později zkrátka přijde katastrofa, která lidstva buď zcela zahubí, nebo pozastaví jeho vývoj na minimum. Druhým směrem je opuštění naší planety a zahájení vesmírně kolonizace. A právě v tomto směru vidí Musk tu správnou cestu.

Proč právě Mars? Protože naše možnosti jsou v rámci sluneční soustavy velice omezené. Venuše má kyselou atmosféru a velmi vysoký tlak, Merkur je příliš blízko slunci a opačný problém trápí Saturn i Jupiter. Jedinou možností tak zůstává Mars, který se jeví jako nejpříhodnější.

Jeho kolonizace by probíhala pozvolně od prvních průzkumníků, až po soběstačné město. Problémem však je, že momentálně si nikdo nemůže dovolit zainvestovat velkou expedici na Mars, protože na to zkrátka nejsou peníze. V optimálním případě by celá cesta vyšla na 200 miliard na jednoho člověka, což je pro vytvoření celé civilizace naprosto nemyslitelné. Otázkou také je, kdo by na Mars chtěl jet. Musel by to být úspěšný člověk s velkým balíkem, který by zde vše opustil a na Marsu by musel začít úplně znova. Budete to vy?