Pobyt ve vesmíru mění astronautům mozky

5 října, 2017

Astronauti mají svých problémů až nad hlavu a nyní přišla tato zpráva. Možná, že jim do budoucna hrozí další nepříjemnosti a zdravotní komplikace, protože vědci zjistili, že dlouhodobý pobyt ve vesmíru způsobuje expanzi tkáně v horní části mozku. Není vůbec jasné proč se to děje a jaké to může mít následky.

Výzkum financovaný NASA zkoumal 34 astronautů, kteří se zúčastnili krátkodobých i dlouhodobých pobytů ve vesmíru. Každý z nich si krátce před cestou a ihned po ní nechal naskenovat mozek pomocí magnetické rezonance, a jednotlivé skeny poté byly předány k analýze.

Žádný odborník nevěděl, komu skeny patří a neměl tedy ponětí o tom, co mohlo dotyčným osobám onu expanzi způsobit ani jak dlouho ve vesmíru pobývali. Ukázalo se však, že čím déle se osoba ve vesmíru vyskytovala, tím pravděpodobnější byl vznik některých velmi závažných abnosrmalit.

Hned sedmnáct z osmnácti astronautů, kteří byli klasifikování jako dlouhodobí obyvatelé kosmu, vykazovali známky zúžení sulcus centralis. To je rýha, která os sebe odděluje motorické a senzitivní korové oblasti. U dvanácti z nich pak byl dokonce pozorován celkový posun mozku směrem do vrcholu lebky.

„Předpokládáme, že posun mozku směrem nahoru a expanze tkáně podél horní části mozku může mít za následek kompresi sousedních žilních struktur podél vrcholu hlavy,“ „I když to zatím neumíme dokázat, máme podezření, že to nakonec může vést ke snížení odtoku mozkomíšního moku a krve z hlavy.“

To že mikrogravitace dokáže měnit tvar mnoha orgánů, například očí je známé, ovšem studie jako je tato je vůbec první a přišla právě v čas, aby se jí někdo začal okamžitě věnovat.

Štítky: , , ,